top of page

Whisky od początku musi się zmagać z opinią, iż jest to drogi i ekskluzywny trunek.  Wielu osobom kojarzy się ze snobizmem. Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Zalety szkockiej wody życia doceniają nie tylko osoby posiadające grubszy portfel, bądź chcące zabłysnąć w określonym towarzystwie - ale praktycznie każdy. Często obiegowe opinie wynikają z niewiedzy, dotyczącej świata whisky. Dlatego właśnie, wychodząc naprzeciwko oczekiwaniom naszych klientów, poniżej prezentujemy absolutnie podstawowe informacje związane ze światem whisky. Nie zajmujemy się w nim innymi rodzajami whisky niż szkocka - nie opisujemy irlandzkiej whiskey, amerykańskich bourbonów czy tennessee whiskey. Mamy nadzieję, że informacje w nim zawarte, będą stanowić zaledwie wprowadzenie do dalszej lektury, zwiększania swojej wiedzy, oraz eksploracji świata najbardziej złożonego i kompleksowego trunku, jakim jest whisky...

Whisky. Co to właściwie jest?

Najkrócej rzecz ujmując: to napój alkoholowy, powstały z destylacji zacieru zbożowego i poddawany dojrzewaniu w drewnianych (głównie dębowych) beczkach. Jest kojarzony najczęściej ze Szkocją - lecz produkowany również w Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i innych krajach.

Trochę historii



Nazwa współczesna - whisky - utrwaliła się dopiero w 1736 roku. W IX wieku, wraz z mnichami z Irlandii, pierwowzór whisky dotarł do Szkocji. Wzmianki o "wodzie życia" z jęczmienia pojawiają się w połowie XVI wieku. Na przełomie XVII i XVIII wieku parlament brytyjski opodatkował produkcję whisky. Dla międzynarodowej kariery trunku zasadnicze znaczenie miała klęska filoksery, która spustoszyła francuskie winnice w latach 80. XIX wieku, co spowodowało znaczny spadek produkcji koniaku. Na jego miejsce weszła whisky i znaczną część rynku utrzymała do dzisiaj. Prohibicja wprowadzona w USA w latach 20. XX w. poważnie zachwiała rynkiem whisky. Wzrost produkcji i wejście na nowe rynki spowodowały, że coraz większy udział miała whisky kupażowana (blended). Obecnie whisky jest jednym z najpopularniejszych alkoholi na świecie. 

Typy i rodzaje szkockiej whisky
 

Single Malt whisky (whisky słodowa). To produkt jednej gorzelni (destylarni), na bazie zesłodowanego jęczmienia. Do produkcji whisky słodowej wykorzystuje się słód jęczmienny, wodę i drożdże. Ważnym elementem produkcji wpływającym na smak whisky jest suszenie słodu na paleniskach torfowych. Whisky dojrzewa latami w dębowych beczkach używanych poprzednio do produkcji sherry, porto lub burbona. Whisky słodowa jest podstawowym produktem smakowym w kompozycji whisky mieszanych (blended). Posiadamy w naszym pubie szeroki wybór whisky słodowej z większości szkockich destylarni.

 

Single Cask (whisky słodowa z pojedynczej beczki). To whisky słodowa, pochodząca wyłącznie z jednej beczki jednej wytwórni i jednego destylatu. Doceniana przez koneserów. W naszym Silver Whisky Pubie możemy zaoferować klientom m.in. takie wersje.

 

Blended Malt (whisky słodowa mieszana). To whisky słodowa, mieszana ze słodowych whisky różnych destylarni. Dawniej nazywano ją "Pure Malt" lub "Vatted Malt". W Silver Whisky Pubie nasi goście mogą skosztować należących do tego rodzaju m.in. Big Peat, Black Bottle czy Douglas Laing Double Barrell.

 

Blended (whisky mieszana). Najbardziej rozpowszechniona - szczególnie w sklepach - odmiana whisky. Powstaje w wyniku połączenia od kilku do kilkudziesięciu gatunków typu Single Malt z dodatkiem około 70% whisky zbożowej (grain). W droższych whisky udział gatunków typu single malt może sięgać nawet do 80%. Liczba poszczególnych marek z rodziny blend idzie w tysiące. W Silver Whisky Pubie posiadamy m.in. Johnnie Walker, Ballantine's, Grant's, VAT69.

 

Grain (whisky zbożowa). Produkowana jest, w odróżnieniu do whisky słodowej, w przemysłowych alembikach, co pozwala na dużą i tanią produkcje. Do produkcji wykorzystywane są różne gatunki zbóż. Whisky zbożowa używana jest głównie przy zestawianiu i produkcji whisky mieszanej (blended).

01

02

03

Destylarnie

Szkockie destylarnie to unikalne miejsca. Część z nich (zwłaszcza te najstarsze,) to zakłady, które zachowały specyficzną atmosferę lat minionych. Każda z nich jest inna. Na terenie Szkocji rozrzuconych jest ponad 100 działających destylarni - niektóre z nich mogą się poszczycić 200-letnią tradycją. Są tak różnorodne, jak szkocka whisky: niektóre to ogromne molochy, nastawione na zysk i dużą producję. Inne z kolei, to niewielkie zakłady, często rodzinne, gdzie hołduje się innym zasadom: większość można zwiedzać, a z ludźmi odpowiedzialnymi za produkcję whisky nawet porozmawiać.

 

Szkocja i jej destylarnie dzielą się na regiony, które posiadają pewne cechy charakterystyczne, odróżniające je od pozostałych. Owe regiony to: Lowlands, Highlands, Speyside, Campbeltown, Islay oraz Islands

 

W Silver Whisky Pubie posiadamy whisky, reprezentujące każdy z regionów Szkocji.

 

04

Whisky - kompendium wiedzy 

Ciąg dalszy nastąpi...

bottom of page